EKOLEKCJA
Światowy Dzień Ziemi jest okazją do różnych inicjatyw w naszej szkole m.in przeprowadzono EKOlekcję o segregacji odpadów i ekologicznym rękodziele.
Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat prawidłowego sortowania śmieci, ale także nauczyć się praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów w codziennym życiu.
Podczas zajęć prowadzący wyjaśnili dlaczego segregacja odpadów jest kluczowa dla ochrony środowiska oraz jak prawidłowo rozróżniać poszczególne frakcje, takie jak szkło, papier, plastik czy bioodpady.
Integralną częścią zajęć było także rękodzieło – tworzenie toreb wielorazowego użytku z używanych koszulek. Ta ekologiczna inicjatywa miała na celu pokazanie, jak można w prosty sposób przekształcić stare, niepotrzebne ubrania w praktyczne i stylowe akcesoria. Uczestnicy z zapałem wycinali swoje torebki, co okazało się nie tylko kreatywną zabawą, ale także doskonałym przykładem na to, jak ograniczyć użycie plastikowych torebek i wspierać ideę zero waste.
EKOlekcja w pracowni przyrodniczej okazała się nie tylko edukacyjna, ale także inspirujące do podejmowania bardziej świadomych działań na rzecz środowiska. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności zachęcą uczniów do codziennych ekopraktyk i dbania o naszą planetę.
GALERIA ZDJĘĆ
Grupa Tuptusie realizując tydzień o zdrowym odżywianiu zrobiła sałatkę owocową. Dzieci mogły zrobić ten zdrowy deser z ulubionych owoców. Wykonane deserki były inspiracją do samodzielnej pracy i do promowania zdrowych nawyków.
Dzieci z klasy 0a i 0b przygotowały i degustowały pyszne, zdrowe koktajle owocowo-warzywne. Okazało się, że „ukryte” w nich buraczki i marchewki smakują wyśmienicie nawet największym niejadkom. Była to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania.
Zdrowe śniadanie to podstawa! Uczniowie klas 2a i 2b podczas zajęć lekcyjnych mieli okazję przyrządzić pyszne kanapki, które nie tylko pięknie wyglądają i wspaniale smakują ale również dostarczają młodym organizmom energii i sił witalnych na czas spędzany w szkole.
Agnieszka Ciosek, Beata Zymróz, Marzena Bartusik, Agnieszka Kucab, Agnieszka Baran
Sukces naszych szachistów! I miejsce w turnieju drużynowym!
W piątek 17 kwietnia 2026r. w Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbył się Drużynowy Turniej Szachowy dla szkół podstawowych powiatu ropczycko - sędziszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Sebastian Wójcik (kl. VIa), Szymon Ciołkosz (kl. VIIIb), Natalia Wiktor (kl. VII) i Kamila Wiater (kl. VIIIb). W zawodach, systemem kołowym wystartowało 7 zespołów ze szkół naszego powiatu i to właśnie nasza wspaniała drużyna okazała się najlepsza i zajęła 1 miejsce.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz miłą atmosferę, sprzyjającą integracji młodzieży oraz sportowej rywalizacji. Turniej był również okazją do promocji szkoły, uczniowie mieli możliwość zwiedzić nowoczesne obiekty sportowe, specjalistyczne pracownie oraz uczestniczyć w zajęciach w pracowni druku 3D.
Dziękujemy Pani Iwonie Wiater za uwiecznienie tych pięknych chwil przy szachownicy.
![]()
![]()
W ubiegłym tygodniu grupa „Misie” oraz „Tuptusie” uczestniczyły w widowisku musicalowym pt. „Dziadek do Orzechów- Dwa Królestwa”. Musical zachwycił najmłodszych ciekawą choreografią, piękną grą aktorską oraz kolorowymi kostiumami. Dzieci oglądały spektakl z ogromnym zaciekawieniem, a na ich twarzach nie brakowało uśmiechu i zachwytu. Takie wyjścia to nie tylko świetna zabawa, ale również piękna lekcja kultury i sztuki.![]()
![]()
![]()
II Bieg Świadomości Autyzmu 2026
Z dumą informujemy, że społeczność Szkoły Podstawowej im Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej po raz drugi włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, organizując Bieg. To wyjątkowe wydarzenie było nie tylko okazją do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim do budowania empatii, zrozumienia i otwartości na osoby w spektrum autyzmu. Wierzymy, że takie inicjatywy mają realny wpływ na zmianę postrzegania różnorodności w społeczeństwie. Każdy krok uczestników był symbolem wsparcia i solidarności.
W biegu wzięli udział: uczniowie, rodzice, nauczyciele, przyjaciele naszej szkoły oraz delegacje szkół: Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Ropczycach.
Liczna frekwencja i zaangażowanie pokazały, jak ważny jest to temat dla nas wszystkich. Uczestnicy pokonali trasę w duchu jedności, a kibice dodawali energii i motywacji na każdym etapie.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
Genowefa Ciosek – Radna Rady Miejskiej
Kazimierz Mądro – Radny Rady Miejskiej
Krzysztof Ździebko – Radny Rady Miejskiej
Jerzy Frąckowiak – Dyrektor Centrum Kultury w Ropczycach
Marcin Mucha – Zastępca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej
Starszy Sierżant Mieszko Oleksy – Dzielnicowy naszej miejscowości
Magdalena Tabasz Mazur –Kierownik Domu Kultury w Niedźwiadzie
Telewizja Miejska w Ropczycach
Małgorzata Skóra – Przewodnicząca Rady Rodziców
Zofia Król – higienistka szkolna
Iwona Wiater
Bezpieczeństwo podczas wydarzeniu zapewnili:
Druhowie z OSP Niedźwiada i Łączki Kucharskie,
Policjanci z KPP w Ropczycach,
Ratownicy medyczni ZOZ Ropczyce
Nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli organizację wydarzenia:
Bank Spółdzielczy w Ropczycach
Firma Vertipol Góra Ropczycka
Paweł i Monika Wrona - Wrona BRT
Grażyna Godzisz - Salon Victoria
Kinga Feret
Krzysztof Zęgar - Solid -Bruk
Paulina i Artur Toton - Detailing Bear Mont Car
Małgorzata Rachwał - Kuchnia Wiejska – pieczenie i gotowanie
KGW Niedźwiada
Mariusz Wośko
Krzysztof Ździebko - Radny Rady Miejskiej
Lucja Drozd - Radna Rady Miejskiej, Sołtys wsi Niedźwiada
Genowefa Ciosek - Radna Rady Miejskiej
Dziękujemy również za uwiecznienie wydarzenia, piękną, profesjonalną fotorelację Telewizji Miejskiej Ropczyce, Pani Iwonie Wiater oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację biegu.
Razem możemy więcej! Dziękujemy całej społeczności szkolnej i lokalnej za obecność, wsparcie i otwarte serca. Niech idea akceptacji i zrozumienia towarzyszy nam każdego dnia.
Dnia 10 kwietnia mieliśmy przyjemność brać udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym "Mistrz Ortografii". Naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Panek i Julia Trela z klasy 7 oraz Gabriel Kędzior z klasy 8b. Dziękujemy Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich za zaproszenie i możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.