b_150_100_16777215_00_images_eventgallery_KrakwPoznajPolsk_IMG_6937.JPGW dniu 2 grudnia 2021 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, zorganizowana w ramach przedsięwzięcia: „Poznaj Polskę”, będącego częścią rządowego programu „Polski Ład”. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas I – III. Program wycieczki został zaplanowany, przy szczególnym uwzględnieniu konkretnych punktów edukacyjnych, opracowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej historii, zabytków kultury, tradycji, środowiska przyrodniczego oraz osiągnięć polskiej nauki.
Pierwszym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki, którego historię powstania przedstawiła pani przewodnik. Dzieciom podobały się urokliwe widoki, które można było podziwiać ze szczytu Kopca, a dzięki ładnej pogodzie udało się dostrzec góry Beskidy. Zwiedziliśmy również wystawę stałą w Muzeum Kościuszkowskim. Kolejnym, interesującym punktem wycieczki było zwiedzanie Historycznego Zespołu Krakowa, rozpoczynając od Wzgórza Wawelskiego. Wizyta dzieci u Smoka Wawelskiego, ziejącego ogniem sprawiła im wiele radości. Równie ciekawy okazał się spacer Drogą Królewską oraz słynnymi ulicami: Kanoniczną i Grodzką pod okno papieskie. W drodze do Rynku zwiedzaliśmy od zewnątrz Muzeum Archidiecezjalne, kościół oo. Franciszkanów, Pałac Biskupi, Collegium Maius, Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską wraz z Barbakanem. Uczestnikom podczas spaceru po Krakowie towarzyszyły ciekawe opowieści i legendy, opowiadane przez panią przewodnik. Po obiedzie i krótkim odpoczynku nie mogło również zabraknąć czasu na zakup pamiątek. Ostatnim, ale niezwykle atrakcyjnym punktem naszej wycieczki był Ogród Świateł i oglądanie wystawy pt.: „Królewna Śnieżka”. Wizyta w ogrodzie odbyła się już po zmroku, aby móc w pełni cieszyć się pięknymi, świetlnymi widokami. Podążaliśmy bajecznie oświetlonymi szlakami, odkrywając kolejno losy Królewny Śnieżki. Pokazy laserowe, multimedialne, domek krasnoludków czy zabawa w świetlnym labiryncie to tylko niektóre z atrakcji w ogrodzie.
Pomimo napiętego programu wycieczki, dzieci nie okazywały oznak zmęczenia, do końca były radosne i uśmiechnięte, chętnie dzieliły się wrażeniami z tak miło spędzonego dnia. Z pewnością większość uczniów zapamięta najważniejsze i najpiękniejsze miejsca, zabytki oraz związane z nimi legendy. A Kraków – dawna stolica Polski, stanie się im bliskie i chętnie będą do niego wracać.

Agnieszka Kucab, Sylwia Białorucka

GALERIA ZDJĘĆ - ZAPRASZAMY!!!