b_150_100_16777215_00_images_3_maj_na_strone_gwn.jpgOJCZYZNA TO MY SAMI , TO SERCA NASZE WŁASNE

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Ale czy tak powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego jutra.
Tymi słowami uczniowie klasy III gimnazjum rozpoczęli uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie maluchy z grupy przedszkolnej zaśpiewały piosenkę o ojczyźnie, a dziewczynki z klasy 0 b przypomniały wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka " W. Bełzy

Wszyscy zebrani na uroczystości mieli okazję przeżyć chwilę refleksji dotyczącej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, słuchając wierszy i piosenek mówiących o wolności i trudnej drodze do niej prowadzącej.
Na koniec uczniowie, niczym w XII księdze „Pana Tadeusza”, odtańczyli poloneza. Odświętnie ubrani dostojnie kroczyli przypominając dawne obyczaje, wyrażając tęsknotę, a może ostatnie pożegnanie z ukochaną osobą przed podjęciem trudu walki o wolność i niepodległość.

Tekst: Wiesława Miąso