337888866 175510585298577 5696932678617967758 n
Profilaktyka to podejmowanie działań skierowanych do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami, instytucjami, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych.
W naszej szkole profilaktyka zajmuje bardzo ważne miejsce. W klasach 7, 8 A i 8 B została przeprowadzona Ogólnopolska Kampania ,,Znamię.Znam je?”. Uczniowie poznali ABCDE czerniaka,
czyli cechy charakterystyczne, które pomagają w jego rozpoznaniu. Zapoznali się również ze złotymi zasadami ochrony przed tym nowotworem. Podczas filmu edukacyjnego mieli okazję zobaczyć, jak wygląda samoocena skóry. Dowiedzieli się, jak postępować w razie pojawienia się niepokojącej zmiany skórnej. Ciekawym punktem zajęć była gra interaktywna, podczas której wybierali ze zdjęć zmianę barwnikową lub czerniaka. Wszyscy doskonale sobie z tym poradzili. Pytania zadawane podczas zajęć potwierdziły jedynie ważność tematu.
Na koniec wspólnie układali hasła zachęcające do nieopalania się w solarium. Oto kilka z nich:
Nie chodź do solarium, nie spal się jak kurczak z rożna, bo będziesz miał czerniaka.
Kiedy pójdziesz do solarium, zwiększasz szansę na czerniaka.
Solarium grozi twojemu zdrowiu.
Nie korzystaj z solarium, bo czerniak przybędzie.
Nie bądź jak parówka na ruszcie, nie korzystaj z solarium, grozi to czerniakiem.
Brak solarium = brak czerniaka
Solarium = śmierć
WALKA Z CZERNIAKIEM – STOP SOLARIUM
Zamiast korzystać z solarium, zacznij opalać się w akwarium.
STOP SOLARIUM
Solarium jest złe, nie korzystaj z niego.